Czy ekwiwalent za urlop przysługuje w pełnej wysokości Drukuj

 

Funkcjonariusz policji ze względu na kłopoty kadrowe swojej macierzystej jednostki od lat nie wykorzystywał urlopu wypoczynkowego zarówno podstawowego, jak i dodatkowego przysługującego mu ze względu na długi staż służby. Teraz odchodzi na emeryturę. Czy za niewykorzystany urlop, również ten dodatkowy, może liczyć na ekwiwalent pieniężny?
Tak. Zgodnie z art. 114 ustawy o Policji funkcjonariusz zwalniany ze służby otrzymuje m.in. ekwiwalent pieniężny za niewykorzystane urlopy wypoczynkowe lub dodatkowe. 8 marca 2010 r. w wyniku wyroku Trybunału Konstytucyjnego stracił moc obowiązująca przepis ograniczający możliwość wypłaty tego ekwiwalentu tylko za ostatnie trzy lata kalendarzowe. Podobnie więc jak w przypadku ekwiwalentu pieniężnego za tzw. godziny nadliczbowe ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypoczynkowy, zarówno podstawowy, jak i dodatkowy, powinien być wypłacony za cały okres służby takiego policjanta.

Podstawa prawna Art. 114 ustawy z 6 kwietnia 1990 r. o Policji (t.j. Dz. U. z 2007 r. nr 43, poz. 277 z późn. zm.), Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 23 lutego 2010 r.
(sygn. akt K 1/08,Dz. U. nr 34, poz. 190).

 

Dziennik Gazeta Prawna

| 12.8.2010 | rubryka: Tygodnik Prawa Pracy i Ubezpieczeń | strona: 11 | autor: Małgorzata Jankowska